O gminnym systemie gospodarowania odpadami
Dzięki gminnemu systemowi gospodarowania odpadami możemy cieszyć się czystym otoczeniem w miejscu swojego zamieszkania. Gdyby takie zarządzanie nie miało miejsca, na każdym kroku spotykalibyśmy śmieci i inne nieczystości. To zadanie realizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego sprawia bowiem, że zwyczajnie nie opłaca się tworzyć tzw. dzikich wysypisk i pozbywać się odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Na czym polega działanie gminy w gospodarowaniu odpadami?
Jak już zostało wspomniane, to właśnie gmina zajmuje się gospodarowaniem odpadami. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Prawo określa zakres działań jednostki samorządu terytorialnego, które wspólnie składają się na szeroko pojęte gospodarowanie odpadami.
Do zadań gminy należy między innymi:
- tworzenie miejsc do pozbywania się odpadów,
- zwiększanie poziomu recyklingu,
- sprawowanie nadzoru nad gospodarowaniem odpadów przez odbierającego,
- wyznaczanie i pobieranie opłat za śmieci,
- zapewnienie pojemników na odpady na osiedlach,
- dostarczanie mieszkańcom niezbędnych informacji na temat gospodarowania odpadami na terenie gminy (firma odbierająca, ilości śmieci zebranych i poddanych recyklingowi itp.),
- wyznaczanie zasad odbioru śmieci w regulaminie,
- tworzenie i realizowanie planu gospodarki odpadami,
- zajmowanie się sprawami z zakresu unieszkodliwiania odpadów,
- inicjowanie i ułatwianie tworzenia punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Zakres zadań realizowanych przez gminę w zakresie gospodarki odpadami jest bardzo szeroki i może się różnić pomiędzy poszczególnymi gminami. Oferujemy doradztwo w zakresie gospodarki odpadami w łódzkim, dlatego zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści udzielą Państwu kompleksowej porady z uwzględnieniem specyfiki danego obszaru oraz norm unijnych i krajowych. Stawiamy przede wszystkim na wszechstronną efektywność oraz kompleksowe podejście.